«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Елікті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Еликти отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

өздік жұмыстар

30.01.2018

 

Математика

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмыс №1

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

Мақсаты: оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін

тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін  жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын

қалыптастыру; өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Оқушының әрекеті

 

Жаңа сабақ

І нұсқа.

  1. Өрнектердің мәнін тап.

( 235 000 + 745) – (

30 000 + 5 000) = 235 745 – 35 000 = 200 745

(135 496 – 135 000) :

8 ∙ 4 = 248

  1. Есептерді шығар.

А). Дүкенге әрқайсысында

10кг-нан 50 жәшік қызанақ және 450кг қияр әкелінді. Дүкенге барлығы неше килограмм

көкөніс әкелінді?

 Ш: 10 ∙ 50 + 450 = 950                             Ш: барлығы 950

кг көкөніс әкелінді.

Ә). Тіктөртбұрыштың ұзындығы

3см 5мм, ал ені 2см 8мм. Периметрін есепте.

Р = (3см 5мм + 2см 8мм.) ∙ 2 =

12 см 6 мм

  1. Теңдеулерді шеш.

535 : Х   = 5                                400 Х =

1 000 + 600

Х = 535 5                                    400 Х = 1

600

Х = 107                                        Х =

1 600 : 400

535 : 107 = 5                                Х = 4

5 = 5                                             400 4 = 1 600

  1. Өрнекте.

6кг 425г = 6

425г                  800см = 8м          16м 50см = 1650см        2 000кг = 2т

ІІ нұсқа

  1. Өрнектердің мәнін тап.

(960 502 – 60 000) –

251 ∙  2 = 900 502 – 502 =

900 000

(4 702 565 –

4 702 000) : 5 3 = 339

  1. Есепті өрнек түрінде шығар.

А). дүкенге 100 жәшік жүзім

және 320кг алма әкелінді. Бір жәшіктегі жүзімнің массасы 15 килограмм.

Дүкенге әкелінген жүзім мен алманың массасы қандай?

Ш:  100 15 + 320 = 1500 + 320 = 1 820                Ж: барлығы 1850 кг жүзім мен

алма әкелінді.

Ә).

Тіктөртбұрыштың ұзындығы 4см 5мм, ал ені – 1см 3мм кем. Оның периметрін тап.

Р = (4см 5мм

+ (4см 5мм – 1см 3мм) = 7см 7мм

  1. Теңдеулерді шеш.

Х ∙ 10 –

9 000 = 60                                      У : 2 + 800 = 9 800

Х ∙ 10 =

9 000 + 60                                     У : 2 =

9 800 – 800

Х ∙ 10 =

9 060                                             

У : 2 = 9 000

Х =

9 060 : 10                                            У

= 9 000 2

Х = 906                                                      У

= 18 000

906 ∙ 10 = 9 060                                          

18 000 : 2 + 800 = 9 800

9 060 =

9 060                                              

9 800 = 9 800

  1. Өрнекте.

6 сағ 42 мин

= 402 мин         2 754кг = 2т 754кг       240м 50см = 24 050см      900см = 90дм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмыс №2

Сабақтың жабдығы

қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

Мақсаты: жазбаша көбейту және бөлу (өтілген түрлері) кезіндегі амалдар тәсілін

бекіту; қателерін анықтап, түзете алу дағдыларын дамыту.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

                                                                 

І нұсқа.

  1. Мысалдарды баған түрінде шығар.

8 600 ∙ 4 =  34 400                     3 888 : 3 = 1

296                                 

48 162 : 3 =16 054

  1. Есепті шығар:   
  2. Сатуға 5 т қарбыз әкелінді. Бірінші күні 1 975 кг қарбыз
  3. сатылды, ал екінші күні 200 кг қарбыз артық сатылды, үшінші күні
  4. қарбыздың қалғаны сатылды. Үшінші күні неше килограмм қарбыз сатылды?

Ш:   5 т = 5 000кг;          5 000 – (1 975 +

(1 975 + 200)) = 850     Ж: үшінші

күні 850кгсатылды.

  1. Ені 6 см, ал ұзындығы 3см артық тіктөртбұрыш
  2. сыз. Бұл тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын тап.

            Р = (6см + (6 + 3)) ∙ 2 = 15см 2

= 30см                  S = 6см ∙ 9см =

54см2

  1. Салыстыр.      
  2. 60 ц 40кг > 640 кг                              15км
  3. 200м  > 15 020м

 

ІІ нұсқа.

  1. Мысалдарды баған түрінде шығар.

32 007∙ 4 =

128 028                        

2 509 ∙ 8 = 20 072                      170 421 : 3 =

56 807

  1. Есепті өрнек түрінде шығар.

Қоймада 8т 8ц қызылша болды.

Бірінші күні 1 183кг қызылшаны машинамен әкетті, екінші күні әкеткені

одан 975 кг артық. Қоймада қанша қызылша қалды?

Ш:     8 т 8 ц = 8 800кг;     8 800 – (1 183 + (1 183 +

975)) = 5 459 (кг)

                                           

Ж:  қоймада 5 459 кг

қызылша қалды. 

  1. Ені 5 см, ал ұзындығы одан 3см 5мм артық
  2. тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрі мен ауданын тап.

Р = (5см + (5см + 3см 5мм)) ∙ 2

= 13см 5мм ∙ 2 =27 см

S = 5см ∙ 8см 5мм = 42см 5мм

  1. Салыстыр.       
  2. 6ц 40кг + 2ц 25кг 
  3. >  640кг + 220кг

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

 Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмыс №3

Сабақтың жабдығы

қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

Мақсаты: жазбаша көбейту және бөлу (өтілген түрлері) кезіндегі амалдар тәсілін

бекіту; қателерін анықтап, түзете алу дағдыларын дамыту.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

     І нұсқа.

  1. Мысалдарды баған түрінде шығар.

8 600 ∙ 4

=  34 400                     3 888 : 3 = 1

296                                 

48 162 : 3 =16 054

  1. Есепті шығар:   
  2. Сатуға 5 т қарбыз әкелінді. Бірінші күні 1 975 кг қарбыз
  3. сатылды, ал екінші күні 200 кг қарбыз артық сатылды, үшінші күні
  4. қарбыздың қалғаны сатылды. Үшінші күні неше килограмм қарбыз сатылды?

Ш:   5 т = 5 000кг;          5 000 – (1 975 +

(1 975 + 200)) = 850     Ж: үшінші

күні 850кгсатылды.

  1. Ені 6 см, ал ұзындығы 3см артық тіктөртбұрыш сыз.
  2. Бұл тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын тап.

            Р = (6см + (6 + 3)) ∙ 2 = 15см 2

= 30см                  S = 6см ∙ 9см =

54см2

  1. Салыстыр.      
  2. 60 ц 40кг > 640 кг                              15км
  3. 200м  > 15 020м

 

ІІ нұсқа.

  1. Мысалдарды баған түрінде шығар.

32 007∙ 4 =

128 028                        

2 509 ∙ 8 = 20 072                      170 421 : 3 =

56 807

  1. Есепті өрнек түрінде шығар.

Қоймада 8т 8ц

қызылша болды. Бірінші күні 1 183кг қызылшаны машинамен әкетті, екінші

күні әкеткені одан 975 кг артық. Қоймада қанша қызылша қалды?

Ш:     8 т 8 ц = 8 800кг;     8 800 – (1 183 + (1 183 +

975)) = 5 459 (кг)

                                           

Ж:  қоймада 5 459 кг

қызылша қалды. 

  1. Ені 5 см, ал ұзындығы одан 3см 5мм артық
  2. тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрі мен ауданын тап.

Р = (5см + (5см +

3см 5мм)) ∙ 2 = 13см 5мм ∙ 2 =27 см

S = 5см ∙ 8см 5мм

= 42см 5мм

  1. Салыстыр.       
  2. 6ц 40кг + 2ц 25кг 
  3. >  640кг + 220кг

 

 

 

Математика

Мерзімі:

 

 

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмысы №4

Сабақтың жабдығы

қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

1. Жазбаша

көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын

жетілдіру.   2. Есепті өздігінен талдап

шығара білуге дағдыландыру, ойлау, 

есте сақтау қабілеттерін дамыту; 

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу;

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

                  І нұсқа.

  1. Мысалды орында.

420 ∙ 800                             580 ∙ 400                                127 800

: 200

  1. Есепті шығар.

Тігін цехына әкелінген мата орамының бірінде 144 м,

екіншісінде одан 2 есе кем мата бар. Әр көйлекке 2 м мата жұмсай отырып,

барлық матадан көйлектер тігілді. Барлығы неше көйлек тігілді?

  1. Теңдеулерді шеш.

507 + х = 1350 · 4                             97000

+ а = 100000

  1. Салыстыр.

5 т 25 кг * 51 ц                                             7525

м * 7 км

40 м 4 см * 400 дм                            4

сағ * 200 мин 30 с

№1 өздік жұмыс  ІІ – нұсқа

  1. Мысалдарды орында.

420 · 40 · 20                           127 000

+ 800 : 200                                      810

· 100 : 90

  1. Есепті шығар.

Бір орамда 72 м мата, екінші орамда біріншіге қарағанда

2 есе артық мата, ал екінші орамға қарағанда үшінші орама 30 м мата артық. Әр

көйлекке 2 м мата жұмсай отырып, барлық матадан көйлектер тігілді. Барлығы

неше көйлек тігілді?

  1. Теңдеуді шеш.

13000 – х = 7000 + 500

  1. Салыстыр.

8 м · 5 + 4 см * 8 дм * 10                                         152 м · 50 * км

5 т : 10 + 25 кг * 5 ц 25 кг                                       60 мин · 5 * 240 мин 30 с

 

 

 

 

 

Математика

 

 

 

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмысы №5

Сабақтың жабдығы

қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

1. Жазбаша

көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын

жетілдіру.   2. Есепті өздігінен талдап

шығара білуге дағдыландыру, ойлау, 

есте сақтау қабілеттерін дамыту; 

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу;

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

жұмыс                   І нұсқа.

  1. Мысалдарды арында.

75 821 · 90                             678 098

· 70                                       100376

: 8

  1. Есепті шығар.

Туристер 5 км/сағ жылдамдықпен 3 сағ және 4 км/сағ

жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Туристер қандай қашықтықты жүріп өтті?

  1. Теңдеулерді шеш.

84 – 4 · а = 60                                    с

· 60 = 50000 + 1900

  1. Ені 3 см, ал ұзындығы 2 есе артық тіктөртбұрыш
  2. сыз. Оның ауданын тап.

 

№ 2 өздік жұмыс. ІІ – нұсқа

  1. Есептегі қателерді тауып, дұрыс шығар.

 

  735827*900                           124874*45                 5487250:50

Есептерді шығар

Аралары 700 км қашықтықта орналасқан екі қаладан

бір-біріне қарама-қарсы бағытта екі автобус шықты. Бірі 60 км/сағ, екіншісі

80 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Екі автобус қанша уақыттан кейін кездеседі?

  1. Теңдеулерді шеш.

1365 – 4 · х = 1297                           1230

· 3 + а = 7680

  1. Ауданы 12 см2, ені 2 см тіктөртбұрыш
  2. сыз. Периметрін есепте жауабын милиметрмен жаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

 

 

 

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмысы №6

Сабақтың жабдығы

қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

1. Жазбаша

көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын

жетілдіру.   2. Есепті өздігінен талдап

шығара білуге дағдыландыру, ойлау, 

есте сақтау қабілеттерін дамыту; 

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу;

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Жаңа сабақ

                 

І нұсқа

  1. Есепті шығар.

Бірінші екістіктен бірдей 37 қап картоп, екіншісінен осындай

26 қап картоп жиналды. Бірінші егістіктен 1 480 кг картоп жиналған

болсы, екіншісінен неше килограмм картоп жиналды?

  1. Бос орындарды толтыр.

20 048 кг = т        кг            

36 078 -         ц           кг

2 са5 40 мин =           мин  506 см =            дм        

см

  1. Қабырғасы 38 мм шаршының ауданын есепте.

   ІІ нұсқа

  1. Өрнектіерді жазып, олардың мәнін тап.

а) 50 940 санын 56 есе арттыр, ал нәтижені

7 290 мен 9 сандарының бөліндісіне кеміт.

ә) 200 000 мен 752 сандарының қосындысын 37 есе

ерттыр және 8 543-ке кеміт.

  1. Есепті өрнек түрінде жаз.

Печенье салынған 1 қорыптың массасы 36 кг, ал прәндің

салынған 25 қораптың массасы 450 кг болса, печенье салынған 1 қораптың

массасы прәндік салынған 1 қораптың массасынан неше есе артық?

  1. Бос орынды толтыр.

                       

63ц =             г

            5сағ

40мин =              мин

25 506см =            м            дм            см

200 408 кг =           т           ц            кг

 

  1. Есепте.

Шаршының ауданы 2 500 см2. Оның

периметрін есепте.

 

 

 

 

 

Математика

мерзімі

Сабақтың тақырыбы

Өздік жұмысы №

Сабақтың жабдығы

Қосымша

тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпымақсаттар

Оқыту 

нәтижесі

Мақсаты: Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру,ойлау,есте сақтау

қабілетін пысықтау

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Жаңа сабақ

І нұсқа.

  1. Есепті
  2. шығар.

  Көкөніс сақтау

қоймасында 300т сәбіз болды. Бірінші күні әрқайсысына 5 тоннадан сәбіз

тиелген 24 жүк машинасы жөнелтілді. Келесі күні қалған сәбізді әр машинаға 2

тоннадан тиеп тасыды. Екінші күні неше жүк машинасы қажет болды?

Ш:   

(300 – 24 5) : 2 = 90                  

Ж: 90 жүк машина қажет

  1. Есептеулерді
  2. орында.

20 999 + 1 = 21 000         2 000 – 1 = 1 999            200 000 – 1

=199 999       345 999 + 1 =

346 000

52 399 + 1 = 52 400      65 999 + 1 = 66 000       318 000 – 18 000 =

300 000   765 000 – 1 =

764 999

  1. Теңдеулерді
  2. шеш.

7 025 – Х = 240 : 10                                 Х : 6 = 752

– 274

7 025 – Х = 24                                          Х :

6 = 478

Х = 7 025 – 24                                          Х =

478 ∙ 6

Х = 7001                                                   Х

= 2 868

7 025 – 7 001 = 24                                   

2 868 : 6 = 478

24 = 24                                                      

478 = 478

  1. Бос
  2. орынды толтыр.

6 мин 13с = 373с             4т 8ц = 4 800кг            12га =120 000м2        54 000см = 540м

  1. Параллелепипедтің
  2. биіктігі 5см, ені 6см, ұзындығы 8см. Оның көлемін есепте.

V = 5см ∙ 6см ∙

8см = 240 см3

ІІ нұсқа.

  1. Есепті
  2. өрнек түрінде шығар.

  Бала

23 000 м қашықтықта орналасқан көрші ауылға жол тартты. Ол атпен

3 000 м, велосипедпен 10 000 м жер жүрді. Қалған қашықтықты жаяу

жүріп өтті. Бала неше километрді жаяу жүріп өтті?

Ш:   23 000

– (3 000 + 10 000) = 23 000 – 13 000 = 10 000             Ж: бала 10 000м жаяу жүрді.

  1. Есептеулерді
  2. орында.

70 100 – 1 = 70 099          99 699+ 1 = 99 700      17 609 + 1 = 17 610         345 999 + 1 = 346 000

131 148 – 1 148 =130 000      30 000 – 1 = 29 999     43 099 + 1 = 43 100    699 999 + 1 =700 000

  1. Теңдеулерді
  2. шеш.

70 348 – Х = 312 : 2 – 9                          Х : 6 = 12 756 – 989

70 348 – Х = 147                                     Х : 6 =

11 767

Х = 70 348 – 147                                     Х =

11 767 ∙  6   

Х = 70 201                                              

Х = 70 602                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                  

70 348 –

70 201 = 147                            

70 602 : 6 = 11 767

147 = 147.                                                 11 767

= 11 767

  1. Есепте.

2 сағ – 35 мин = 85 мин                                   

54 000см – 5м = 540м     

15т 420кг – 9т 870кг = 5т 55кг                         3 тәул. – 18 сағ

20мин = 53сағ 8 мин.

  1. Параллелепипедтің
  2. биіктігі 15см, ені 6см, ұзындығы 8см. Оның көлемін есептеп шығар.V =
  3. 15см ∙ 6см ∙ 8см  = 720см3

 

Просмотров: 3363

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст